تاثیر گازهای گلخانه ای بر افزایش دمای جو

عسل
خواص، فواید و مزایای عسل آویشن
ژانویه 23, 2020
اسید هیومیک خواص و مزایای آن
اسید هیومیک خواص و مزایای آن
می 5, 2020


تاثیر گازهای گلخانه ای بر افزایش دمای جو امروزه بر دانشمندان و بسیاری از ساکنین زمین پوشیده نیست. این افزایش دما با ایجاد مشکلاتی شده و در آینده با ادامه این روند مشکلات بیشتر خواهد شد.

گازهای گلخانه ای

تاثیر گازهای گلخانه ای بر افزایش دمای جو

تاثیر گازهای گلخانه ای بر افزایش دمای جو مثبت است. زمانی که شرایط اقلیمی ثابت باشد زندگی گیاهان و جاندارن کمتر دچار تنش می گردد. در حالیکه هر عاملی این تعادل را بر هم بزند باعث ایجاد مشکلات زیست محیطی برای جانداران ساکن کره زمین می گردد. امروزه افزایش دمای جو فقط به اندازه یک درجه سانتی گراد باعث تغیرات شدید اقلیمی در کوتاه مدت شده است.

افزایش دمای جو تقریبا از دو قرن گذشته شروع شد. با صنعتی شدن جهان و نیاز روز افزون به سوخت های فسیلی باعث گردید که مقادیر زیادی نفت و مشتقات آن و ذغال سنگ استخراج و مصرف گردد. طی فرایند سوختن این مواد مقادیر زیادی گازهای گلخانه ای مانند متان، دی اکسید کربن و دیگر گازها واردجو گردید.

تاثیر گازهای گلخانه ای بر افزایش دمای جو باعث به وجود آمدن بحران های زیست محیطی بسیاری شده است. از زمان های بسیار دور تا حدود دو قرن اخیر، دمای کره ی جو زمین در حدود 15 درجه سانتی گراد ثابت بوده است. این ثبات دما باعث ایجاد ثبات شرایط اقلیمی مناطق مختلف در دراز مدت بوده است.

تاثیر دی اکسید کربن بر افزایش دمای جو

اثر گلخانه ای

تاثیر دی اکسید کربن بر افزایش دمای جو بیشتر از دیگر گاز های گلخانه ای است. یک گلخانه با پوشش شیشه و یا پلاستیک شفاف دارای اثر گلخانه ای است. یعنی افزایش دمای فضای محصور شده با گلخانه. گلخانه ها در آب و هوای سرد باعث محافظت گیاهان از گزند سرما و یخبندان می شوند.

وجود و زیادی دی اکسید کربن و دیگر گازهای گلخانه ای در جو به مانند پوشش شیشه ای یا پلاستیکی گلخانه عمل کرده و باعث افزایش دمای جو می گردد. تابش خورشیدی به راحتی از شیشه پلاستیک و گازهای گلخانه ای عبور می کند و به سطح زمین مرسد. ولی تابش بازتابی از سطح زمین چون طول موج بیشتر دارد. در فضای گلخانه و جو به دام افتاده و باعث بالا رفتن دما می گردد.

تاثیرات زیان بار افزایش دما عبارت از ذوب شدن یخ یخچال ها یخ های قطب شمال و جنوب هستند. در نتیجه آب دریاها و اقیانوس ها بالا می آید. که زندگی ساحل نشینان را با مشکل مواجه می کند. از طرفی اقیلم ها دچار تغییرات شدید می شوند. در نتیجه خشکسالی، طوفان، سیل و مشکلات زیادی به وجود می آید.

سخن آخر اینکه با گرم شدن هوا مقادیر بیشتری دی اکسید کربن که در اقیانوسها حل شده، وارد جو خواهد شد. این اثر مانند یک دومینو عمل می کند. نهایتا وظیفه تمام ساکنین زمین از جمله مردم و دولت هاست که جلوی این ناهنجاری خانمان برنداز را بگییرند. با کاهش یا عدم استفاده از سوخت های فسیلی. و مصرف سوخت ها و انرژی های تجدید پذیر.

انواع گازهای گلخانه ای