خواص، فواید و مصارف آویشن

نحوه کاشت، داشت و برداشت آویشن
ژانویه 21, 2020
عسل
خواص، فواید و مزایای عسل آویشن
ژانویه 23, 2020

خواص، فواید و مصارف آویشن بسیار است. آویشن در درمان بیماری ها، تولید ادویه و اسانس ها دارای اهمیت است. در این مقاله به طور خلاصه به آن ها پرداخته می شود.

آویشن

خواص، فواید و مصارف آویشن

خواص فواید و مصارف آویشن از دیر باز شناخته شده است. به عنوان مثال در مصر باستان از آویشن برای مومیایی کردن مردگان استفاده می ‌کردند. در یونان باستان به‌ عنوان عود و خوشبو کننده هوا به کار می رفته است. در ایران نیز کاربرد های فراوانی داشته است.

آویشن به‌ علت داشتن ویژگی های پاد باکتریایی می تواند به عنوان درمان آکنه مورد استفاده قرار گیرد. همچنین آویشن بهتر از داروهای شیمیایی ضدآکنه عمل می کند. بخور آویشن در پاک سازی عمقی پوست و پاک سازی جوش های سرسیاه پوست صورت موئثر است. همچنین با کاهش میزان سموم و بهبود گردش خون در سفید شدن پوست صورت نقش مهمی دارد.

فواید و مصارف آویشن

از فواید آویشن در مبتلایان به فشارخون بالا کاهش میزان ضربان قلب است. توصیه شده برای کاهش ضربان قلب، آویشن جایگزین نمک در مواد خوراکی است گردد. از طرفی باعث کاهش کلسترول خون می گردد. روغن آویشن به‌ عنوان داروی طبیعی برای بهبود سرفه به کارمی رود. همچنین ترکیب آویشن با برگ‌‌های گیاه پاپیتال به درمان سرفه و دیگر علائم برونشیت کمک می ‌کند.

خواص آویشن

آویشن دارای ماده ای به نام کارواکرول است. بنابراین از روغن آویشن برای معطر کردن خوراک و غیره استفاده می کنند. همچنین کارواکرول با تأثیر بر اعصاب باعث تقویت احساس سرحالی خوش حالی و شاد بودن در انسان می‌ شود.

تیمول آویشن، با افزایش اسیدهای چرب اُمگا-۳ ضروری به رشد سلول‌های مغزی منجر می شود. روغن تیمول همچنین با حفظ سلول‌های مغزی در مقابل پیری کمک کند. در نتیجه از بیماری آلزایمر جلوگیری می کند. کمک می کند. آویشن سر شار از مواد معدنی، فلاوونوئید و آنتی اکسیدان است.